Podróże vs znajomość języków obcych

Zarówno podróże, jak i naukę języków obcych, potrzeby w zakresie poznawania świata, zróżnicowanej kultury mieszkańców naszej planety są w XXI wieku dostępne dla każdego.

Nie mając odpowiednich funduszy na dalekie wyjazdy, możemy poznawać świat online. Również zdalnie możemy się uczyć języków, a właśnie po to by odkrywać uroki świata i jego mieszkańców, nie tylko w najbliższej okolicy. Jedną z barier jaka przeszkadza nam w podróżowaniu jest bariera językowa. Język polski co prawda mieści się w pierwszej trzydziestce języków świata, to mimo wszystko nie jest popularny i w zasadzie językiem polskim władają wyłącznie Polacy, niewielu obcokrajowców podejmuje trud nauki polskiego.

Tym samym chcąc zyskać kontakt ze światem, być na bieżąco należy rozwijać swoje kompetencje językowe ucząc się języków nie tylko europejskich ale światowych. Znając języki możemy być obywatelami świata. Przy możliwościach technicznych oraz coraz tańszych połączeniach lotniczych możemy podróżować szybko i komfortowo. Większości z nas podróże kojarzą się z rozrywką i wypoczynkiem, tymczasem w  świeci globalnej wioski podróże to także element biznesu, pracy zawodowej, która z dnia na dzień wykracza coraz bardziej poza rynek krajowy.

 

Każdy wyjazd, podróż jest ekscytująca, zwłaszcza gdy jedziemy w dane miejsce po raz pierwszy. Nieznane miejsca są pełne tajemniczości, dla wielu są wyzwaniem i budzą ogromną ciekawość. W czasach, kiedy praktycznie każde miejsce można zobaczyć z satelity online niewiele nas może zaskoczyć, mimo wszystko każda podróż poszerza nasza wiedzę o świecie, dostarcza mnóstwa nowych doświadczeń. Języki obce oraz podróże a ze sobą nierozerwalnie powiązane, bowiem wyjeżdżając uczymy się języków, poznajemy ludzi mówiących w rozmaitych jeżykach, dialektach i przeciwnie, by podróżować i czerpać z podróży jak najwięcej musimy znać języki, co najmniej na poziomie elementarnym. Wielu z nas marzy o dalekich podróżach, zwiedzaniu świata, wypoczynku nad ciepłym morzem czy w  wysokich górach, odwiedzeniu metropolii światowych czy też skryciu się gdzieś z dala od cywilizacji. Znajomość języka angielskiego który stał się w pewnym sensie językiem uniwersalnym, znanym na całym świecie ułatwia podróżowanie bez stresu, bardziej świadome, dodaje pewności siebie, jednakże wbrew pozorom jakie rodzi internet nie wszędzie porozumiemy się po angielsku. Co prawda angielskim włada 1755 mln ludzi to tuż za nim znajduje się chiński, arabski oraz hiszpański. W wielu regionach świata język angielski nie jest znany również jako język drugi. Niemiecki jest wciąż popularny w Europie zachodzniej i traktowany jako język biznesu i polityki w UE. Jeśli niemiecki jest Tobie potrzebny to korepetycje z niemieckiego w Poznaniu możesz spróbować w Preply.

 

Władanie co najmniej jednym z jeżyków najpopularniejszych na świecie poprawia nasza sytuacje jako podróżnika. Im więcej znamy języków, zwłaszcza tych popularnych, jak i języków miejsca do którego siew wybieramy tym możemy czuć się pewniejsi, jak i bardzie bezpieczni. Brak umiejętności porozumienia się i zrozumienia podstawowych informacji, komunikatów w podróży znacznie utrudnia podróż nie tylko pod względem logistycznym. Znajomość języka nie musi być biegła aby poradzić sobie w sytuacjach życia codziennego. Co prawda internet oraz liczne aplikacje i translatory pomagają nam w tłumaczeniu podręcznym, jednak nie są to idealne rozwiązania. Już na etapie planowania wyjazdu czy to na studia, czy w delegacje, na urlop, wakacje warto znać język obcy, dzięki któremu możemy zgromadzić wiedzę o danym miejscu, jego zwyczajach lokalnych, cenach usług, możliwościach zwiedzania, rozrywki itd. Będąc już na miejscu również przydaje się znajomość języka chociażby po to by zapytać o najbliższy hotel, czy kupić gazetę, nie mówiąc o zawieraniu znajomości, zaprzyjaźnieniu się czy negocjacjach handlowych, które  w niektórych rejonach kraju są wręcz obowiązkiem i narodową tradycją. Najczęściej języka obcego używamy w podróży na lotnisku, dworcu, przystanku itp. a także w hotelu, muzeum, barze. Zorganizowane wczasy i wycieczki z przewodnikiem nie rzadko minimalizują konieczność używania języków obcych zapewniając polskich rezydentów i opiekę, a nawet tłumaczy. Rosnąca popularność wyjazdów we własnym zakresie o charakterze podróżniczym i odkrywczym wzmaga potrzebę komunikacji i znajomości języka zarazem. Wiele osób poza językiem angielskim, który jest absolutna podstawą w międzynarodowym środowisku online i nie tylko uczy się także innych języków obcych, równie popularnych jak i rzadkich. Dużym zainteresowaniem cieszy się hiszpański, głównie za sprawą egzotycznych podróży tak na Półwysep Iberyjski jak i do odległego Meksyku czy na Kubę. Na znaczeniu przybiera jeżyk arabski, którego uczymy się najczęściej z ciekawości lub z uwagi na interesy w biznesie. Podobnie z powodu handlu i współpracy międzynarodowej podejmujemy się nauki chińskiego.

 

Komunikacja  w językach narodowych nie jest łatwa, jednak z punktu widzenia psychologii popłaca. Dostrzec ten fenomen można będąc chociażby przejazdem za granicą. Gdy odezwiemy się do sprzedawcy, czy recepcjonisty w jego języku ojczystym zyskujemy na przychylności i hojności. Każdemu jest miło, gdy obcokrajowiec mówi w jego języku ojczystym. Nie jest istotne czy mówimy poprawnie, składnie, często liczą się chęci. Nota bene poprzez osłuchanie się i używanie języka bez kursów, podręczników i lekcji z korepetytorem możemy skutecznie przyswoić podstawy każdego języka. Poprzez codzienne opatrzenie się ze słówkami, osłuchanie ze zwrotami językowymi w sposób nie rzadko kompletnie nieświadomy uczymy się języka obcego. Przy odrobinie wysiłku z naszej strony poprzez aktywne czerpanie wiedzy możemy nauczyć się języka od podstaw poprzez jego nabywania na wzór dzieci wychowywanych w rodzinach wielojęzycznych. Już w kilka tygodni przebywania w naturalnym środowisku języka możemy nauczyć się tyle, co na rocznym kursie językowym w kraju. Doceniają to dobrodziejstwo ci, którzy decydują się na wyjazd na obóz językowy korzystając z tak zwanego zanurzenia się w języku.

 

Poprzez rozmowy z mieszkańcami, przebywanie w danym miejscu i korzystanie z życia, codzienne rozmowy, znajomości, poznawanie kultury, tradycji, zabytków uczyć się można znacznie szybciej i skuteczniej. Wartością dodaną są niezapomniane wspomnienia, zwykle pozytywne, dzięki którym to co nauczyliśmy się w trakcie pobytu zapamiętujemy nie na czas egzaminu ale na znacznie dłużej. Warto pamiętać iż znajomości międzynarodowe korzystając z internetu możemy pielęgnować również po powrocie do domu, co może wspomóc nasz kontakt z językiem obcym nie tylko w podróży ale i w kraju - podaje Preply

 

Pewną podróżą jest również emigracja zarobkowa, wyjazd na studia. Mimo iż pobyty te liczone nie są w dniach ani tygodniach a częściej miesiącach, nawet latach to są to okresy życia pełne wyzwań, pokonywania własnych słabości i nauki. Znając języki stajemy się bardziej otwarci na świat, zyskujemy nie tylko możliwość komunikacji i konwersacji na każdy temat ze zacznie szerszym gronem dyskutantów niżeli Polacy, ale także zyskujemy dostęp do wiedzy. Nie musimy czekać na tłumaczenie nowości, bowiem możemy zapoznać się z treścią publikacji, komunikatów w oryginale. Co więcej badania naukowe dowodzą iż osoby znające wiele języków obcych i wciąż uczące się jezyków są bardziej kreatywne, odważne czy to w życiu zawodowym czy też prywatnym.

 

Autor: Preply

Rod Stewart w Polsce

Rod Stewart w Polsce

Dla fanów Roda Stewarta organizatorzy jego koncertu w Polsce przygotowali kolejny konkurs. Zabawa już się rozpoczęła i potrwa do 5 lutego. Koncert ma się odbyć 11 czerwca 2011 w Toruniu na stadionie"MOTOARENA"

Zwycięzca zgarnie dwie wejściówki na czerwcowy koncert na Motoarenie!

Czytaj dalej

Grudziądzka twierdza - Cytadela

Grudziądzka twierdza - Cytadela

Na północ od miasta w odległości 1,5 km na płaskowyżu wznoszącym się 60 m. n. p. m. otoczona od północy i wschodu wodami dopływu Wisły-Osy, od południa wodami Trynki, w bezpośrednim sąsiedztwie skarpy wiślanej, usytuowana została Twierdza Grudziądzka.

Czytaj dalej

Dwujęzyczność: klucz do przetrwania języków

Dwujęzyczność: klucz do przetrwania języków

Zespół doktora Jorge Miry z Real Universidad de Santiago de Compostela (USC) zaproponował nowy model konkurencji językowej. Wg Hiszpanów, kluczem do przetrwania zagrożonych języków o mniejszej liczbie użytkowników jest dwujęzyczność.

Czytaj dalej

Polacy w oczach innych

Polacy w oczach innych

W lustrze
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez holenderskiego socjologa Geerda Hofstede Polacy nie odbiegają znacznie od wskaźników średniej europejskiej.

Czytaj dalej

Nie dostałeś kredytu gotówkowego w banku? Poznaj alternatywy!

Nie dostałeś kredytu gotówkowego w banku? Poznaj alternatywy!

 

Ukończyłeś 21 lat, pracujesz legalnie na podstawie umowy o pracę, dłuższy czas w tej samej firmie i całkiem nieźle zarabiasz. Spłacasz swój kredyt wzorowo już od lat, korzystasz w razie potrzeby z karty kredytowej, ale systematycznie regulujesz swoje zadłużenie. Twoja historia w BIK to głównie pożyczki gotówkowe i ratalne, które zawsze spłacałeś terminowo co do dnia. Masz nieposzlakowaną opinię rzetelnego kredytobiorcy. W oczach banków jesteś idealnym, potencjalnym klientem. Brzmi fantastycznie, prawda?

Czytaj dalej

Trudne decyzje przy wyborze okien

Trudne decyzje przy wyborze okien

Zakup okien do nowego domu lub na tzw. wymianę zwykle stawia przed nami pytanie, jakie okna wybrać. W dzisiejszych czasach producenci oferują naprawdę szeroki wybór wysokiej jakości produktów wykonanych z różnych materiałów w oparciu o różne systemy. Dodatkowo zwiększyła się kolorystyka okien, co dla wielu jest dużym udogodnieniem w momencie, kiedy zależy m na dopasowaniu okien do elewacji budynku.

Czytaj dalej

 

Agencja social media

Biuro wirtualne

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo