Zimą w Polskę - jak się przygotować?

Bez względu na to, czy wraz z rodziną wyjeżdżasz na ferie w góry, czy udajesz się w podróż biznesową na drugi koniec Polski, do każdej dalekiej wyprawy samochodowej powinieneś się odpowiednio przygotować. W niniejszym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zimowym wyjazdem.

Opony

Zimą temperatury spadają poniżej zera, a na drogach często zalega śnieg i lód. W takich warunkach letnie opony zupełnie nie zdają egzaminu i znacznie zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg, a co za tym idzie – spowodowania wypadku, kolizji czy stłuczki. Jeżeli wybierasz się zimą w daleką podróż autem, koniecznie wymień ogumienie na zimowe, które jest przystosowane do jeżdżenia po oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni, a poza tym nie psuje się tak szybko w mroźnych warunkach jak opony letnie.

Akumulator

Ostatnie, czego pragniesz w trakcie zimowej podróży samochodem, to problemy z odpaleniem auta. Bez sprawdzonego, naładowanego i mocnego akumulatora mogą się one pojawić, dlatego przed wyjazdem sprawdź jego stan. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zdecydowanie lepiej kupić nowy akumulator przed podróżą niż kłopotać się z unieruchomionym autem gdzieś w górskim schronisku.

Wycieraczki

Niby oczywista i prosta rzecz, ale jakże istotna w codziennej jeździe zimą. Gdy z nieba spada biały puch, a spod kół jadących przed Tobą aut wprost na maskę Twojego samochodu sypie się błoto, dobre wycieraczki, które skutecznie zbierają wszystko, co znajduje się na szybie, stają się niezastąpione – niczym porównywarka OC przy poszukiwaniu najlepszej oferty ubezpieczeniowej.

Płyn do spryskiwaczy

Podobnie z płynem do spryskiwaczy, który tak jak wycieraczki jest niezbędny w trakcie zimowej podróży. Upewnij się, że nalałeś płyn przeznaczony na zimę, który nie zamarza w temperaturze poniżej zera. Jeśli w zbiorniku znajdują się resztki letniego płynu, zużyj go i koniecznie zastąp zimową wersją, zanim ruszysz w drogę.

Ubezpieczenia

OC to podstawa i niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie, musisz je wykupić. W wielu przypadkach jest to jednak ubezpieczenie niewystarczające, dlatego warto dokupić inne, dodatkowe polisy. Najszerszą ochronę zapewnia autocasco, które obejmuje m.in. ubezpieczenie samochodu od kradzieży, ale jest też najdroższe. W przypadku jednorazowego wyjazdu zastanów się także nad polisą assistance, bo dzięki niej możesz otrzymać pomoc, jeśli będzie Ci potrzebna na trasie. Ponadto zawsze warto mieć wykupione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala uzyskać odszkodowanie w razie poważnego uszczerbku na zdrowiu, utraty zdrowia lub śmierci kierowcy bądź pasażerów.

Polacy: czy jesteśmy tolerancyjni?

Polacy: czy jesteśmy tolerancyjni?

Czy my jesteśmy naprawdę narodem tolerancyjnym?
Jak się żyje cudzoziemcom w Polsce?
Czy się boimy napływu obcokrajowców? Na część pytań odpowiedziała grupa, która w zeszły weekend przeprowadziła małą prowokację w Warszawie – test na dyskryminację.

Czytaj dalej

Irlandia, tu mi dobrze?

Irlandia, tu mi dobrze?

Jak wynika z badań blisko połowa Polaków, którzy wyjechali do pracy na Zieloną Wyspę, nie chce wracać do kraju.

Mieli jechać, zarobić i wrócić - tak mówiło się o Polakach, którzy wyjechali do pracy w Irlandii, po naszym wejściu do UE.

Czytaj dalej

Pałac Radziwiłłów, Nieborów

Pałac Radziwiłłów, Nieborów

Pałac Rodu Radziwiłłów w Nieborowie to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Jej oprawę tworzą wypieszczone barokowe ogrody ze starannie przystrzyżonymi bukszpanami, a o krok dalej, nad malowniczym stawem, rozciąga się bujny park angielski.

Czytaj dalej

Malta nie tylko dla bogobojnych

Malta nie tylko dla bogobojnych

Jest wiele wspaniałych miejsc na urlop za granicą, a jednym z nich okazuje się być Malta. Jest, to niewielki kraj niedaleko Sycylii położony na kilku wyspach. Można by powiedzieć, iż kraj ten przyciąga wyłącznie ludzi bogobojnych, gdyż nie brakuje tam kościołów, bazylik czy katedr. Jest ich tam ponad 360. Oczywiście prawdą jest, że Maltę odwiedzają wszyscy bez względu na wyznanie religijne. Mieszkańcy Malty, to osoby dające się niejednokrotnie poznać z jak najlepszej strony. Bardzo pomocni turystom, wyrozumiali i spokojni ludzie. Każdy może poczuć się tam jak u siebie, gdyż atmosfera jest naprawdę bardzo przyjemna. Wybrać się na Maltę, to także pewność skorzystania z wielu innych atrakcji. Bez wątpienia będzie to udany urlop.

Atrakcje dla każdego

Oprócz wcześniej wspominanych wielu miejsc sakralnych,jakie można zwiedzać turyści mają do dyspozycji szereg innych atrakcji. Przede wszystkim są to liczne miejsca do nurkowania, a pod wodą niezapomniany widok zatopionych wraków i nie tylko. Piękne plaże do wylegiwania zostaną w Waszej pamięci na zawsze. Panwie solne na Gozo, to miejsce gdzie miejscowi ludzie pozyskują sól z wody morskiej. Warto zwiedzić Valettę, stolicę Malty. Cudowne miasto z niesamowitym klimatem o każdej porze dnia i nocy. Cudowna architektura, ale także wiele muzeów, miejsc panoramicznych. Kolejnym miejscem wartym uwag jest Ghar Lapsi, czyli zatoczka. Generalnie nie ma tam nic więcej, aczkolwiek sama zatoka rob ogromne wrażenie. Poleca się również zwiedzenie Three City, a mianowicie są t trzy miasteczka Birgu, Senglea, oraz Cospicua, gdzie jest mnóstwo pięknych uliczek z oryginalnymi kamienicami. Wszystkiego nie sposób wymienić, a każdy indywidualnie może podejść do każdego dnia zwiedzania Malty. Można ponieść się wyłącznie turystyce pod kątem zwiedzania i uwieczniania wszystkich pięknych miejsc. Niemniej także korzystać z wypoczynku czynnego.

Malta i Gozo

Zwiedzając Maltę i Gozo każdy wybierze to, co najbardziej przypadnie mu do gustu. Warto jednak nadmienić, że kto odwiedził Maltę ten zaliczył owy wyjazd do udanego urlopu. W tym miejscu nie można czuć się źle. Malta jest malownicza, co ma wpływ na zachwyt pod kątem wizualnym, ale tez nie brakuje miejsc, które okazują się być interesujące w sensie historycznym. Z racji tego, że Malta nie jest aż tak odległym miejscem jeśli chodzi o Polskę warto zdecydować się na wakacje właśnie tam. Pośród miłych ludzi, pięknych widoków i mnóstwa atrakcji. Być może, a raczej na pewno to miejsce okaże się rajem dla nas i towarzyszących nam w urlopie osób.

Czytaj dalej

Zimą w Polskę - jak się przygotować?

Zimą w Polskę - jak się przygotować?

Bez względu na to, czy wraz z rodziną wyjeżdżasz na ferie w góry, czy udajesz się w podróż biznesową na drugi koniec Polski, do każdej dalekiej wyprawy samochodowej powinieneś się odpowiednio przygotować. W niniejszym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zimowym wyjazdem.

Czytaj dalej

Kambodża. Państwo Khmerów i tajemniczych świątyń

Kambodża. Państwo Khmerów i tajemniczych świątyń

 Kambodża jest jednym z bardziej tajemniczych państw świata, zaś tragiczne wydarzenia związane z rządami Czerwonych Khmerów czynią z niej kraj wyjątkowy. Tu obok miejsc bardzo ważnych z punktu widzenia historii najnowszej znaleźć można dawne świątynie i miasta pełne niezwykłych zabytków.
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wizyty w tym kraju?

Czytaj dalej