Zimą w Polskę - jak się przygotować?

Bez względu na to, czy wraz z rodziną wyjeżdżasz na ferie w góry, czy udajesz się w podróż biznesową na drugi koniec Polski, do każdej dalekiej wyprawy samochodowej powinieneś się odpowiednio przygotować. W niniejszym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zimowym wyjazdem.

Opony

Zimą temperatury spadają poniżej zera, a na drogach często zalega śnieg i lód. W takich warunkach letnie opony zupełnie nie zdają egzaminu i znacznie zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg, a co za tym idzie – spowodowania wypadku, kolizji czy stłuczki. Jeżeli wybierasz się zimą w daleką podróż autem, koniecznie wymień ogumienie na zimowe, które jest przystosowane do jeżdżenia po oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni, a poza tym nie psuje się tak szybko w mroźnych warunkach jak opony letnie.

Akumulator

Ostatnie, czego pragniesz w trakcie zimowej podróży samochodem, to problemy z odpaleniem auta. Bez sprawdzonego, naładowanego i mocnego akumulatora mogą się one pojawić, dlatego przed wyjazdem sprawdź jego stan. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zdecydowanie lepiej kupić nowy akumulator przed podróżą niż kłopotać się z unieruchomionym autem gdzieś w górskim schronisku.

Wycieraczki

Niby oczywista i prosta rzecz, ale jakże istotna w codziennej jeździe zimą. Gdy z nieba spada biały puch, a spod kół jadących przed Tobą aut wprost na maskę Twojego samochodu sypie się błoto, dobre wycieraczki, które skutecznie zbierają wszystko, co znajduje się na szybie, stają się niezastąpione – niczym porównywarka OC przy poszukiwaniu najlepszej oferty ubezpieczeniowej.

Płyn do spryskiwaczy

Podobnie z płynem do spryskiwaczy, który tak jak wycieraczki jest niezbędny w trakcie zimowej podróży. Upewnij się, że nalałeś płyn przeznaczony na zimę, który nie zamarza w temperaturze poniżej zera. Jeśli w zbiorniku znajdują się resztki letniego płynu, zużyj go i koniecznie zastąp zimową wersją, zanim ruszysz w drogę.

Ubezpieczenia

OC to podstawa i niezależnie od tego, czy chcesz, czy nie, musisz je wykupić. W wielu przypadkach jest to jednak ubezpieczenie niewystarczające, dlatego warto dokupić inne, dodatkowe polisy. Najszerszą ochronę zapewnia autocasco, które obejmuje m.in. ubezpieczenie samochodu od kradzieży, ale jest też najdroższe. W przypadku jednorazowego wyjazdu zastanów się także nad polisą assistance, bo dzięki niej możesz otrzymać pomoc, jeśli będzie Ci potrzebna na trasie. Ponadto zawsze warto mieć wykupione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala uzyskać odszkodowanie w razie poważnego uszczerbku na zdrowiu, utraty zdrowia lub śmierci kierowcy bądź pasażerów.

Bycie obiektywnym

Bycie obiektywnym

Jak chcesz o czymś ciekawym przeczytać to sam to sobie napisz...
Pamiętacie tą piosenkę Kasi Nosowskiej oraz Heyah? O słowach, które jeśli chcesz słyszeć w tej piosence, to sam je musisz sobie wyśpiewać?

Czytaj dalej

Teatr, ogień, wolność

Teatr, ogień, wolność

Po wielu latach niewoli nastąpił przełom i dwudziestolecie międzywojenne. Później rozpoczęła się kolejna wojna i nasza ojczyzna trafiła pod skrzydła komunistów. Teraz ponownie możemy cieszyć się wolnością. Młodzież łączy się z dwóch krajów – Polski i Litwy – by promować tę wielką wartość i pokazać, jak z niej można korzystać w inny sposób.

Czytaj dalej

Polskie plaże w kolorze blue

Polskie plaże w kolorze blue

Czy polskie plaże i mariny mogą spełniać najwyższe kryteria w zakresie jakości wody oraz bezpieczeństwa, tak jak plaże w popularnych kurortach na świecie?

Czytaj dalej

UE chce zakazać nam handlu w niedzielę

UE chce zakazać nam handlu w niedzielę

To Unia Europejska, a nie polski rząd, może zdecydować o tym, czy dozwolony będzie handel w niedzielę - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj dalej

Zamek Książ

Zamek Książ

Książ - zamek znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich.

Czytaj dalej

Słowenia - tanie wczasy za granicą

Słowenia - tanie wczasy za granicą

Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają na urlopy za granicę, aczkolwiek nie jest tajemnicą, że poszukują miejsc atrakcyjnych, ale tanich. Jednym z nich jest właśnie Słowenia, która sprawdza się na wypoczynek o każdej porze roku. Co ważne na Słowenię śmiało możemy wybrać się własnym samochodem, niemniej środek lokomocji jest indywidualną sprawą każdego kto zamierza się tam udać. Jak wiadomo Słowenia, to kraj bardzo różnorodny. To właśnie tutaj Alpy spotykają się z Adriatykiem. Panuje tutaj klimat alpejski jeśli chodzi o góry, umiarkowany w środkowej części kraju, oraz śródziemnomorski nad morzem. Zatem wybór również należy do urlopowiczów. Mimo to proponuje się odwiedzić każdy z nich, aby poczuć faktyczną magię Słowenii. Jeśli chodzi o gotówkę w Słowenii obowiązuje euro. Z kolei ceny są podobne do tych w Polsce, ale trzeba wziąć pod uwagę, że im większy kurort tym mogą one być wyższe.

Mnóstwo atrakcji

W Słowenii jest mnóstwo ciekawych, ale też pięknych miejsc do zwiedzenia. D tzw. topowych należy Bled z jeziorem, zamkiem, oraz przepiękną wysepką. Nie brakuje tutaj także kanionów rzecznych, gdzie poleca się np. kanion Szmaragdowej Soczy. Warta uwagi jest również Jaskinia Postojna, Ljubljana, Maribor, Piran i wiele innych. Osoby, które lubią zwiedzać, spędzać czas aktywnie odczuwając przy tym relaks bez wątpienia będą zachwycone. Cudowny wypoczynek odczują także Ci, którzy uwielbiają leniuchować na plaży, a kontakt z atrakcjami mieć tylko przy okazji. Słowenia leży w Europie, czyli naprawdę niedaleko Polski. Mimo, że w naszym kraju nie brakuje pięknych miejsc zachęcamy, aby zobaczyć wspaniałe miejsca, które są tak blisko, a jakich już później możemy nie mieć okazji zobaczyć.

Wspaniała kuchnia i hotele

W Słowenii nie brakuje hoteli. Z racji tego, że przybywają tutaj turyści z różnych krajów i z różnym zasobem portfela hotele są o podobnie różnym standardzie. Zwykle rezerwacji dokonuje się wcześniej, dlatego wybieramy taki hotel, który pasuje nam w kwestii położenia i cen. Wczasy w Słowenii, to także rozkosz jedzenia. Wspaniała kuchnia zachwyci szerokim wachlarzem dań, jakich w Polsce niestety skosztować nie można. Generalnie każdy kto choć raz spędzał tam wczasy zamierza wrócić. Przyjaźni miejscowi, piękne widoki, mnóstwo atrakcji, dobre przyjęcie gości, atrakcyjne ceny i blisko kraju, to tylko kropla w morzu zalet, którymi charakteryzuje się polecana przez setki osób Słowenia. Aby samemu móc wydać opinię na temat wczasów w tym miejscu koniecznie trzeba tam pojechać. Naprawdę warto.

Czytaj dalej