Rzym i Watykan - poradnik dla turysty i pielgrzyma

Rzym od wieków inspiruje swym prastarym pięknem i burzliwą historią! Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń, ta ponadczasowa ojczyzna wybitnych artystów, dawna arena krwawych walk gladiatorów oraz siedziba głów Kościoła katolickiego i potężnych cesarzy czeka na Ciebie pełna niezwykłych atrakcji i tajemnic!

Położony nad wartkimi wodami Tybru, wśród siedmiu wzgórz górujących nad okolicą, na każdym kroku zachwyca swą wielkomiejską atmosferą i gościnnością. To miasto, które nigdy nie cichnie i nie zasypia, a wśród krętych uliczek jak nigdzie indziej na świecie słychać gorliwe modlitwy pielgrzymów.

Aby dostać się z historycznego centrum miasta do Watykanu, wystarczy przejść zabytkowym mostem św. Anioła na zachodni brzeg Tybru. Stolica Piotrowa, jak potocznie nazywany jest Watykan, to najmniejsze państwo na świecie, mające własną walutę, pocztę i wewnętrzną służbę bezpieczeństwa – Gwardię Szwajcarską. Dla nas, Polaków, ta niewielka enklawa pośrodku gwarnego i kosmopolitycznego Rzymu to przede wszystkim wspomnienie Jana Pawła II, wielkiego człowieka i niezwykłego papieża, który niestrudzenie przez prawie 27 lat był gospodarzem tego niezwykłego zakątka.

Wciąż obecnego ducha Karola Wojtyły widać tu na każdym kroku! Począwszy od stłoczonych na placu św. Piotra pielgrzymów ubranych w koszulki z nadrukiem „JP II” po wszechobecną melodię „Barki” i dobiegające ze wszystkich zakamarków Watykanu donośne okrzyki „Santo subito!” (święty natychmiast!). Już niedługo prośby wiernych z całego świata zostaną wysłuchane. Po sześciu latach procesu beatyfikacyjnego, 1 maja 2011 r. papież Benedykt XVI ogłosi Jana Pawła II błogosławionym, a jego ciało spocznie w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. W ten sposób papież Polak, nazywany przez wielu „świętym za życia”, wejdzie oficjalnie do grona największych i najbardziej zasłużonych postaci w historii całej ludzkości.

Aby zwiedzić Watykan, potrzebujemy kilku euro i ubrania, które odpowiada powadze tego świętego miejsca (kolana i ramiona muszą być zakryte!) i chroni przed chłodem. A ten w tutejszych kaplicach, muzeach i kryptach nie jest niczym nadzwyczajnym, nawet pośrodku kalendarzowego lata.

Naszą wycieczkę po Watykanie rozpoczniemy od spaceru po placu św. Piotra, otoczonego z dwóch stron ramionami monumentalnej kolumnady, i odwiedzin w Muzeum Watykańskim, pełnym niezwykłych dzieł sztuki i unikatowych eksponatów pochodzących z najdalszych zakątków całego świata. Będziesz w siódmym niebie, podziwiając dzieła takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Bellini czy Caravaggio! Kolekcja pełna renesansowych obrazów, bizantyjskich ikon i egipskich wykopalisk jest tak olbrzymia, że aby obejrzeć przez kilka sekund każdy eksponat, potrzebowalibyśmy ponad ośmiu lat… Nie mamy tak dużo czasu!

Z chłodnych sal papieskiego muzeum przeniesiemy się więc do słynnych Ogrodów Watykańskich, gdzie w cieniu wielowiekowych drzew, wśród wymyślnych fontann, kolejne głowy Kościoła znajdowały chwilę wytchnienia i błogiego wypoczynku na łonie natury. Purpurowe hiacynty, śnieżnobiałe konwalie i rozłożyste berberysy o kwiatach tak doskonale żółtych, że trudno to sobie wyobrazić, sprawią, że zapomnisz się bez reszty. Chłonąc kojącą atmosferę ogrodów, w których Jan Paweł II bardzo lubił się modlić i medytować, zajrzymy jeszcze do schowanej pośród małych kapliczek i wypieszczonych alejek groty Matki Boskiej z Lourdes. Obraz papieskich ogrodów już na zawsze utkwi w Twojej pamięci, niczym wyobrażenie rajskiego Edenu, oazy spokoju i wiecznej szczęśliwości!

Ukoronowaniem naszej niezwykłej podróży po tłocznych ulicach Rzymu i tajemniczych zakamarkach Watykanu będzie wizyta w Bazylice św. Piotra, najważniejszej świątyni Kościoła katolickiego i przyszłym miejscu pochówku Jana Pawła II. To tu, w sąsiedztwie posągu św. Piotra i ponadczasowej Piety dłuta Michała Anioła, pośród świętych i największych dostojników w historii Kościoła zostanie wyniesiony na ołtarze papież Polak, święty za życia i po śmierci – Jan Paweł II.

WOJCIECH KUDER

Przykładowe ceny:
Nocleg

* Dwuosobowy pokój w hotelu trzygwiazdkowym – od 80 € za dzień
* Kwatera prywatna w centrum miasta – od 20 € dzień/os.
* Łóżko w hostelu lub domu pielgrzyma – od 10 € dzień/os.

Bilety wstępu

* Galeria Sztuki Nowożytnej i Współczesnej – normalny 10 €/ulgowy 8 €
* Pakiet zawierający wstęp do Koloseum, Palatynu i Forum Romanum – normalny 12 €/ulgowy 7,5 €
* Park Archeologiczny w Starej Ostii – normalny 6,5 €/ulgowy 3,25 €
* Termy Karakalli – normalny 6 €/ulgowy 3 €
* Zamek św. Anioła – normalny 8,5 €/ ulgowy 6 €
* Muzeum Watykańskie – normalny 15 €/ ulgowy 8 €/grupy szkolne 4 €
* Podziemia Bazyliki św. Piotra z grobem Jana Pawła II – bezpłatne
* Kopuła Bazyliki św. Piotra – 7 €
* Pakiet zawierający wstęp do muzeów, Kaplicy Sykstyńskiej i ogrodów papieskich – normalny 31 €/ulgowy 25 €

We wszystkich państwowych muzeach włoskich za darmo zwiedzają dzieci i młodzież w wieku do lat 18 oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem i te, które ukończyły 65 lat. W trakcie zwiedzania warto korzystać ze specjalnych kart (ROMAPASS, ARCHEOLOGIA CARD i APPIA ANTICA CARD) umożliwiających pakietowy wstęp do najsłynniejszych zabytków Rzymu w atrakcyjnej cenie.

Małe przyjemności

* Kawa cappuccino – 2-6 €
* Panini (sandwich) – 3-6 €
* Średnia pizza – od 8 €
* Pizza (na wagę) – ok. 4 € porcja
* Coca Cola – 2 € puszka
* Piwo w restauracji – 3-7 €
* Paczka papierosów – 3-7 €
* Woda mineralna – 1-3 € za butelkę 1,5 l

Dla NP.eu, www.Eurogospodarka.pl

Kazimierz Dolny - miasto na urlop

Kazimierz Dolny - miasto na urlop

Polskie miasto Kazimierz Dolny położone nad Wisłą w województwie lubelskim od zawsze przyciągało turystów. Malownicze krajobrazy, zabytki i mnóstwo atrakcji, to tylko nieliczne z zalet aktywnego wypoczynku w tym mieście. Trzeba również zaznaczyć, iż w Kazimierzu Dolnym powstały sceny do niejednego filmu. Turyści, którzy w danym czasie mieli dużo szczęścia mogli podczas urlopu spotkać tutaj wiele osób znanych ze szklanego ekranu. Niemniej, decydując się na urlop w tym mieście trzeba wiedzieć o nim trochę więcej, chociażby dla podstawowego rozeznania. Bez wątpienia trzeba przygotować się na zwiedzanie, ponieważ zabytków w Kazimierzu Dolnym jest bardzo dużo, a każdy posiada swoją interesującą historię. Generalnie jest to miasto w sam raz dla turystów, którzy po części lubią miejsca historyczne. Poszerzają swoją wiedzę właśnie podczas urlopu, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym.

Niesamowite zabytki

Do najważniejszych i wartych zobaczenia zabytków bez wątpienia należą spichlerze, których bodajże jest dziesięć, kościoły, zamek, oraz ruiny zamku, wieża obronna, kamienice usytuowane na rynku, starą łaźnię, kapliczki, ruiny willi Stanisława Szukalskiego, piękne drewniane domy, oraz wiele innych. Chcąc zobaczyć większość lub wszystkie zabytki trzeba przygotować się na czynne zwiedzanie z harmonogramem, który sprawi, iż zobaczymy wszystko, co chcemy zobaczyć. W innym razie szybko można pogubić się w tym, co już zdążyliśmy zobaczyć, a czego jeszcze nie. Każdy z zabytków posiada bogatą historię, o której warto usłyszeć od przewodnika. Z kolei zwiedzając na tzw. własną rękę warto przeczytać informacje w specjalnych gablotach.

Ciekawe atrakcje

Osoby, które oprócz zwiedzania zabytków uwielbiają odpocząć w otoczeniu atrakcji mogą liczyć na szereg z nich. Są to festiwale, galerie, dyskoteki, kuligi, muzea, spływy kajakowe, jeep, quad, parki linowe, rejsy, punkty widokowe, spa, trasy rowerowe, kolej wąskotorowa, imprezy integracyjne i wiele innych. Trzeba również zaznaczyć, że wszystkie atrakcje są powiązane z szeregiem miejsc mniejszej i większej gastronomii. Można tutaj bardzo dobrze zjeść, a także zatrzymać się w wybranym przez siebie jednym z wielu hoteli czy moteli. Podsumowując w Kazimierzu Dolnym jest wszystko, co może sprawić, iż urlop będzie udany. Przyjeżdżają tutaj pary, rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne itp. Bez względu na płeć i wiek miejsce to okazuje się być idealne dla każdego. Zachęcamy zatem do zwiedzania Polski, a Kazimierz Dolny może być pierwszym miastem, które udowadnia, że Polskie miasta mają wiele do zaoferowania.

Czytaj dalej

Mojacar i prowincja Almeria

Mojacar i prowincja Almeria

Wiejska okolica dookoła El Pinar/Mojacar jest tym co wielu nazywa "prawdziwą Hiszpanią" mając na myśli często całą prowincję Almeria. Miasteczka i wioski mają ty typowy, hiszpański charakter.

Czytaj dalej

Nowe oblicze diety

Nowe oblicze diety

To, że w chwili obecnej czytasz ten tekst świadczy o tym, że masz całkowicie dosyć własnej nadwagi i walki z nią za pomocą nieskutecznych i okropnych diet. Jesteś może zrezygnowany i nie masz pojęcia, co robić dalej.

Czytaj dalej

Wyróżnij się na rynku - zaprojektuj idealne opakowanie produktowe z Packhelp!

Wyróżnij się na rynku - zaprojektuj idealne opakowanie produktowe z Packhelp!

Kartonowe opakowania to rozwiązanie popularne od lat, jednak ich forma oraz rola w e-commerce przeszły pewne ewolucje. Opakowanie stało się praktycznym i estetycznym nośnikiem reklamowym, który może przyczynić się zbudowania wizerunku marki i przyciągnięcia uwagi klienta. W myśl tej idei warto dbać nie tylko o wysoką jakość produktu, ale i wyjątkowy wygląd jego opakowania. Jak się wyróżnić na rynku?

Czytaj dalej

Obóz na Mazurach

Obóz na Mazurach

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc warto zacząć planować odpoczynek. Większość Polaków pozostanie w kraju. Gdzie zatem wybrać si na udany wypoczynek całą rodziną? W Polsce jest bardzo dużo pięknych miejsc przyjaznych rodzinom i dzieciom. Rodzinny urlop to bardzo ważne wydarzenie, dlatego bardzo istotne jest, aby dobrze je zaplanować.

Czytaj dalej

Skuteczny audyt WCAG 2.1 – cena nie ma znaczenia

Skuteczny audyt WCAG 2.1 – cena nie ma znaczenia

Audyt WCAG 2.1 a cena - czy warto oszczędzać na audycie WCAG? Po co się go właściwie robi i co to daje? - na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Skomputeryzowanie naszego społeczeństwa sięgnęło bardzo wysokiego poziomu. Prawie każdy ma dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego, które może mu zapewnić dostęp nie tylko do informacji, ale również usług. Kupowanie przez internet stało się już codziennością, podobnie jak korzystanie z możliwości przesłuchania utworów online, wysłuchania lub przeczytania książek, czasopism itp. Wielu podmiotów publicznych i prywatnych dostrzega jak wielką kopalnią złota może stać się sieć internetowa. Aby troszkę z tego wielkiego tortu dla siebie uszczknąć, przenoszą część swoich usług tworząc strony, portale, czy aplikacje na urządzenia mobilne. 

Czytaj dalej

 

Agencja social media

Biuro wirtualne

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo