Pomorzanie ludność słowiańska zamieszkująca regiony nadmorskie
W średniowieczu region Pomorza, zamieszkiwany był przez plemiona słowiańskie Kaszubów, Poławian, Ranów, Wieletów oraz Obodrzyców. Zajmowali oni treny dzisiejszego Gdańska, Kołobrzegu i Szczecina. W czerwcu, w miesiącu kiedy to obchodzimy Dni Dostępu do Polskiego Morza, warto jest wspomnieć tę często już zapomnianą historię dotyczącą Pomorza.
Czasy Mieszka I
Ziemie leżące między ujściami Wisły i Odry, w dziewiątym stuleciu podbite były przez ludność słowiańską. Z biegiem lat, chciały je wyprzeć z tych terenów Duńczycy i Niemcy. W dziesiątym stuleciu, władca Polski Mieszko I raz jeszcze musiał zbrojnie upomnieć się o te tereny. Zatem po szybkim zwycięstwie, objął on całkowitą władzę nad Pomorzem, leżącym w rozwidleniu rzek, czyli między Wisłą a Odrą. Podobnego podboju tych terenów dokonał Kazimierz Odnowiciel, a z czasem i Bolesław Krzywousty wypędzając stąd Brandenburczyków i Sasów.
Rzeź Gdańska
W czasie rozbicia dzielnicowego dokonanego w roku 1138, za czasów Bolesława Krzywoustego, Pomorze uniezależniło się od Korony. Znajdowało się ono pod rządami Gryfitów. Księstwa Gryfitów, sięgnęły do ziem zaodrzańskich, same podatne były na rozbicie dzielnicowe. Nękane były one także rządami krzyżackimi, a gdy je zakon totalnie zdobył, miała wówczas miejsce tak zwana rzeź Gdańska.
Zjednoczenie z Koroną
Pod koniec swego życia, nieudaną próbę ponownego związania Pomorza z Koroną podjął Kazimierz Wielki. Jednak po drugim pokoju toruńskim zawartym między Koroną Polską a Krzyżakami w roku 1466, Pomorze wróciło pod władzę króla Polski.
Gdy wymarli Grifitowie
W roku 1637, wymarła dynastia Gryfitów. W wyniku pokoju westfalskiego zachodnia część księstwa pomorskiego przypadła Szwecji, a wschodnia elektoratowi Brandenburgii. Posiadłości szwedzkie z czasem coraz bardziej przechodziły na rzecz przeradzającej się w tak zwane Prusy Brandenburgii. W roku pierwszego rozbioru Polski czyli w 1772, Pomorze Gdańskie, znalazło się w granicach Prus. Po kongresie wiedeńskim mającym miejsce w 1815 roku, Pomorze Gdańskie należało do Prus, z terenami szwedzkimi takimi jak Wolgast, Greifswald oraz Rugia i Stralsund. Po reformie administracyjnej, która się odbyła w roku 1818, Pomorze Wschodnie wchodziło w skład prowincji Westpreussen, a Zachodnie tworzyło prowincję Pommern. Jak zatem widać Pomorze zostało podzielone między Polskę i Niemcy. W okresie międzywojnia, miasto Gdańsk było wolnym miastem, nie należącym do żadnych z tych państw.
Po drugiej wojnie światowej
W wyniku zakończenia II wojny światowej, wschodnia część Pomorza przypadła Polsce, a jej ludność została wysiedlona. Zachodnia część Pomorza i niewielkie tereny Pomorza Szczecińskiego, znalazły się w granicach radzieckiej strefy okupacyjnej, a następnie w NRD. Miasto Gdańsk, trafiło z powrotem do Polski, a stały dostęp naszego kraju do morza, jest dumą każdego Polaka.
Ewa Michałowska - Walkiewicz