Miasto, w dolinie rzeki Kamiennej

Jest to urocze miasteczko województwa świętokrzyskiego, otoczone obrzeżami Puszczy Świętokrzyskiej, rzecz o Starachowicach.
Kuźnia Starzechowskich
W miejscu obecnych Starachowic przed laty istniała kuźnica, należąca do rodu Starzechowskich, stąd wywodzi się nazwa miejscowości. Starówka miasta zwana Wierzbnikiem, stanowiła własność zakonu cystersów z Wąchocka, którzy w roku 1789 zbudowali tu wielki piec. W czasach zaborów, piec ten przejął na własność rząd Królestwa Polskiego.

Pod rządami Lubeckiego
Wielki piec, wchodził w skład Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, którego plan wykonał Stanisław Staszic. Zarządcą tych dóbr przemysłowych, był Ksawery Drucki - Lubecki. W 1899 roku, dzięki pracy wielkiego pieca, osada starachowicka stała się ważnym ośrodkiem wydobycia i hutnictwa żelaza. W okresie Dwudziestolecia Międzywojennego, Starachowice były ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. Odbywała się tu produkcja licencjonowanych dział „Bofors”. Działały tutaj liczne kopalnie rud żelaza, a także huta, do której gęstą siecią kolei wąskotorowej dowożono rudy z okolicznych kopalń.

Okres II wojny
W czasie wojny, ze Starachowic przewieziono do obozów w koncentracyjnych w Oświęcimiu i Treblince, wielu rodowitych mieszkańców miasta jak również i Żydów. Na pamiątkę bitwy o Starachowice stoczonej we wrześniu 1939 roku przy jednym z ważniejszych skrzyżowań miasta, ustawiono armatę wojenną upamiętniająca bohaterów miasta walczących podczas kampanii wrześniowej. .

Fabryka Samochodów Ciężarowych
Po wojnie, w 1948 roku w Starachowicach utworzono Fabrykę Samochodów Ciężarowych, która przez lata była głównym pracodawcą w mieście, zatrudniała ona bowiem ponad 20 tysięcy robotników. To dzięki niej Starachowice dynamicznie się rozwinęły, powstały tu liczne osiedla mieszkaniowe o wysokim standardzie. Miasto było ważnym ośrodkiem motoryzacyjnym. Tutaj działały również inne zakłady, a między innymi jedyny w Polsce Zakład Topienia Bazaltu oraz Starachowickie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego. Jako niezatarty urok tego miasta, zobaczyć tu można skały wapienne, będące częścią starachowickiego parku.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Nie dostałeś kredytu gotówkowego w banku? Poznaj alternatywy!

Nie dostałeś kredytu gotówkowego w banku? Poznaj alternatywy!

 

Ukończyłeś 21 lat, pracujesz legalnie na podstawie umowy o pracę, dłuższy czas w tej samej firmie i całkiem nieźle zarabiasz. Spłacasz swój kredyt wzorowo już od lat, korzystasz w razie potrzeby z karty kredytowej, ale systematycznie regulujesz swoje zadłużenie. Twoja historia w BIK to głównie pożyczki gotówkowe i ratalne, które zawsze spłacałeś terminowo co do dnia. Masz nieposzlakowaną opinię rzetelnego kredytobiorcy. W oczach banków jesteś idealnym, potencjalnym klientem. Brzmi fantastycznie, prawda?

Czytaj dalej

Dziennik emigranta: 2

Dziennik emigranta: 2

Tak!! Dziś mi się znów udało. Znów zasiadłem do pisania. Ciekawe na ile mi starczy werwy, żeby wytworzyć u siebie nowy nawyk – uff jeszcze tylko 27 dni!. Bo słomiany zapaleniec to mogłaby być moja ksywka...

Czytaj dalej

Własna myśl jest dobra! Przeczytana, napisana lub wypowiedziana.

Własna myśl jest dobra! Przeczytana, napisana lub wypowiedziana.

Zapomniana gitara, wydaje znajome dźwięki
na pięciolinii zawisł uśmiech, smutek i sentyment,

Czytaj dalej

Torquay czyli ziemia obiecana - DE

Torquay czyli ziemia obiecana - DE

Postanowiłem dziś przybliżyć miejsce w którym mieszkam, bo denerwuje mnie gdy ludzie za Wielką Brytanię mają tylko Londyn. To jest nudne. Tak więc Torquay, a w zasadzie Torbay to malownicza część Wielkiej Brytania, która zwie się Angielską Riwierą.

To jest trochę na wyrost, choć istotnie jest tu co najmniej tak ładnie jak na Lazurowym Wybrzeżu.

Czytaj dalej

Stoły na każdą kieszeń

Stoły na każdą kieszeń

Podobnie jak wiele innych produktów, także i stoły wyróżniają się niższymi i wyższymi cenami. Jest to dość normalne, ponieważ są klienci, których oczekiwania, oraz zasób portfela także jest zróżnicowany.

Czytaj dalej

Nasza miłość do premiera i rządu- DE

Nasza miłość do premiera i rządu- DE

Przyznam, że pytania o to jak sobie radzi polski rząd z gruntu rzeczy nie są polem do debaty. A przynajmniej niezbyt poważnej. Bo ocena jego działalności nie ma się nijak do faktów, a ma się raczej do tego po której barykadzie stoimy. Czy jesteśmy w obozie koalicji, czy też opozycji i myślę tu oczywiście o podziale PO a PiS.

Czytaj dalej

 

Agencja social media

Biuro wirtualne

 

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo