Wakacje w Polsce a ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne wydaje się oczywistością, gdy mamy na myśli wczasy zagraniczne. Sporo mówi się w tym kontekście o propozycjach towarzystw oraz takich udogodnieniach jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwiająca pokrycie kosztów leczenia poza Polską. Czy jednak tego typu polisa ma sens również, gdy planujesz wypoczynek w naszym kraju? Okazuje się, że tak. Miłośnicy wypoczynku nad Wisłą mogą korzystać z wielu atrakcji, a niektóre z nich wiążą się z ryzykiem. Sprawdź, jak turystyczne ubezpieczenie może wówczas pomóc.

1. Ubezpieczenie turystyczne - jak to działa?

2. Co obejmuje ubezpieczenie podróżne w Polsce?

3. Zakres ubezpieczenia

W Polsce, podobnie jak za granicą, ubezpieczenie dla turysty nie jest obowiązkowe, jednak wskazania do wykupienia polisy są dość oczywiste. Mimo że w ramach obowiązkowych składek możesz korzystać z opieki medycznej na NFZ, nie zawsze możliwe okaże się wykonanie wszystkich badań od razu i nie wszystkie będą dostępne. Na tym korzyści nie kończą się.

Ubezpieczenie turystyczne - jak to działa?

O ubezpieczeniu turystycznym najczęściej mówi się w kontekście wyjazdów zagranicznych. To oczywiste: jesteś daleko od domu, nie masz tam znajomych, nie zawsze znasz język... Jeśli dojdzie do jakiegoś nieszczęścia, możesz wpaść w poważne kłopoty organizacyjne, a koszty leczenia nierzadko przytłaczają. Wówczas masz polisę, która pomaga w tarapatach.

Niestety, nie wszyscy turyści stosują takie samo myślenie w kontekście podróży po kraju. Co bowiem może się stać na terenie Polski? Cóż, dokładnie to samo co poza jej granicami. Wypadek, choroba, uszkodzenie lub kradzież bagażu, spowodowanie uszczerbku na czyimś zdrowiu... Katalog zdarzeń jest dość szeroki. Co prawda w obrębie kraju dostęp do opieki medycznej może być łatwiejszy i szybszy, ale to nie oznacza, że nigdy nie będzie wiązał się z wydatkami. Opłacenie leków czy wykupienie rehabilitacji to często poważne obciążenie dla domowego budżetu.

Co obejmuje ubezpieczenie podróżne w Polsce?

Wszystkie polisy podróżne mają podobny zakres - dokładny opis odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co ważne, ubezpieczenie turystyczne obejmujące swoim zasięgiem Polskę jest inne niż to stworzone z myślą o zagranicznych eskapadach. W tym drugim przypadku ryzykiem najwyższego wydatku obarczone są koszty leczenia - często wielokrotnie wyższe, tym bardziej, że ubezpieczony nie może skorzystać z opcji bezpłatnych. W Polsce natomiast polisy skupiają się na ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków.

Na czym dokładnie polega takie świadczenie? Ogólne warunki ubezpieczenia wskazują, że ochronie podlega życie i zdrowie ubezpieczonego oraz podróżujących z nim członków rodziny lub znajomych. Wysokość rekompensaty, w razie wystąpienia zdarzenia, jest uzależniona od sumy ubezpieczenia oraz stopnia uszczerbku na zdrowiu określanego procentowo. Sumy ubezpieczenia kosztów leczenia czy wypłaty na wypadek śmierci również zawarte są w warunkach ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie na wypadek śmierci lub nieszczęśliwego wypadku to nie wszystko. Podobnie jak ubezpieczenie turystyczne przy wyjazdach zagranicznych, także i polisy krajowe mają dodatkowe opcje. Przyjrzyjmy się im bliżej.

  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

Jeśli w wyniku twoich nieumyślnych działań szkodę - osobową lub rzeczową - poniesie osoba trzecia, ubezpieczyciel pokryje jej wartość. OC w życiu prywatnym może dotyczyć także szkód wyrządzonych przez dzieci lub nawet zwierzęta.

  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu

Jeżeli spędzasz urlop aktywnie i zabierasz ze sobą na wyjazd rower, narty czy deskę surfingową, warto ten sprzęt dodatkowo ubezpieczyć. Tego rodzaju ekwipunku nie obejmuje standardowe ubezpieczenie bagażu podróżnego, dlatego towarzystwa proponują dodatkowe pakiety. Pieniądze otrzymasz, gdy dojdzie do zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży rzeczy.

  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży

Zdarzają się w życiu sytuacje losowe, które zmuszają do rezygnacji z urlopu lub przerwania wyjazdu. Również i taki przypadek obejmuje ubezpieczenie turystyczne. Na potrzeby świadczenia usługi ubezpieczyciel zwróci ci pieniądze wydane na bilety czy noclegi.

  • Ubezpieczenie ryzyka związanego z uprawianiem sportu

To sytuacja, w której ubezpieczenie obejmuje uprawianie sportów. Standardowe regulaminy świadczenia usług rzadko dotyczą zagrożeń generowanych przez sporty wysokiego ryzyka pociągające za sobą zwiększone prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji, spowodowania wypadku czy poniesienia innych obrażeń. Jeśli wypoczywasz w ten sposób, dodatkowy pakiet do ubezpieczenia turystycznego sprawi, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia czy rehabilitacji - zgodnie z regulaminem świadczenia usług - także i w tej sytuacji.

  • Assistance podróżny

Niech nie zmyli cię podobna nazwa - to pakiet inny niż assistance dodawany do OC samochodowego. Zakres może być bardzo szeroki: od informacji telefonicznych po moment, w którym to nie my pokryjemy koszty zakwaterowania osoby towarzyszącej lub niepełnoletnich dzieci - gdyż zrobi to ubezpieczyciel.

Artykuł sponsorowany

Kto w Polsce płaci haracz i ile ?

Kto w Polsce płaci haracz i ile ?

Taksówkarze, handlarze na bazarach, właściciele restauracji i barów – to oni najczęściej są nękani przez przestępców, którzy chcą wyłudzić pieniądze za tzw. ochronę.

Czytaj dalej

Emigrantka

Emigrantka

Ponad połowę emigrujących Polaków stanowią kobiety. Często zapominamy, że to właśnie one na emigracji muszą borykać się nie tylko z odnalezieniem się w nowym środowisku, ale również ze stereotypami dotyczącymi płci.

O swoich doświadczeniach związanych z pracą i mieszkaniem na Cyprze oraz o postrzeganiu emigrantek opowiedziała Elżbieta Jakubowska, która jako 19-latka postanowiła zamieszkać tymczasowo za granicą.

Czytaj dalej

Szwajcaria - kraj warty twojego urlopu

Szwajcaria - kraj warty twojego urlopu

Piękne widoki, zabytki i atrakcje, to główne kwestie, którymi sugerujemy się poszukując odpowiedniego miejsca na wypoczynek. Jeśli koniecznie urlop chcemy spędzić za granicą kraju warto udać się do Szwajcarii. Co prawda nie jest to duży kraj, aczkolwiek szereg miast ma nam do zaoferowania mnóstw ciekawych widoków i atrakcji. Do wybranego miasta np. Berno w Szwajcarii możemy wybrać się pociągiem, samochodem, samolotem lub autobusem. Wjeżdżając do tego kraju będziemy natychmiast pewni, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Tylko od Was zależy czy chcecie spędzać czas na zwiedzaniu, aktywnym wypoczynku. Istotne jest jednak to, że nie sposób się tutaj nudzić, a tym bardziej wrócić do kraju bez niesamowitych zdjęć i filmów, a także wspomnień.

Co trzeba zobaczyć w Szwajcarii?

Jest tutaj tak dużo do zobaczenia, że trudno każde miejsce opisywać. Niemniej, jeśli ktoś poszukuje jasnych informacji, co i gdzie powinien zobaczyć, to może zapoznać się z listą, która oczywiście nie jest kompletna, bo ciekawych miejsc jest więcej, ale zawiera te, gdzie powinniśmy zobaczyć. A mianowicie jest to: Stare Miasto Berno, Jungfrau - Aletsch - Bietschhorn, Zamki w Bellinzonie, Monte San Giorgio - Ticino, Klasztor Św. Jana - Müstair, Biblioteka w opactwie St. Galla, Winnice Lavaux, Region Jeziora Genewskiego. Bez wątpienia naszej uwadze nie powinno umknąć August Raurica, k. Bazylei, Ballenberg, k. Interlaken, Zamek Chillon, Montreux, Muzeum Olimpijskie - Lozanna, Szwajcarskie Muzeum Narodowe - Zurych, Muzeum Komunikacji - Berno, Szwajcarskie Muzeum Transportu - Lucerna, Kopalnia soli - Bex, Zamek w Aigle, Fabryka czekolady Broc, Miniatura Szwajcarii - Melide, Jezioro Genewskie, Jezioro Bodeńskie, Genewa, Zurych, Bazylea, Berno, Lozanna. W trakcie zwiedzania turyści zazwyczaj kupują pamiątki i próbują przysmaków danego kraju. W związku z powyższym najczęściej kupujemy tam zegarki, artykuły piśmiennicze, scyzoryki itp. Nie możemy zapomnieć, aby będąc w Szwajcarii nie skosztować oryginalnych w smaku serów czy czekolady.

Miejsca cieplejsze i zimne

Faktem jest, że Szwajcaria jest piękna o każdej porze roku. Niemniej osoby preferujące cieplejszy klimat tego kraju powinny wybrać się w kierunku południowego kantonu Ticino, jak również w okolice Jeziora Genewskiego. Tutaj temperatury powietrza wynoszą 23-25 st. C w czerwcu, a 27 st. C w lipcu, oraz w sierpniu. Nad samym jeziorem jest chłodniej (24-25 st. C w lipcu i w sierpniu. Z kolei osoby uwielbiające zimowe klimaty zaprasza się w wysokie partie gór, gdzie nie brakuje klimatu alpejskiego. W tym miejscu śnieg leży przez cały rok. Nie brakuje tutaj także miłośników narciarstwa. Na lodowcach szusować można nawet latem i to właśnie również przyciąga urlopowiczów.

Czytaj dalej

Rzym i Watykan - poradnik dla turysty i pielgrzyma

Rzym i Watykan - poradnik dla turysty i pielgrzyma

Rzym od wieków inspiruje swym prastarym pięknem i burzliwą historią! Jeśli szukasz niezapomnianych wrażeń, ta ponadczasowa ojczyzna wybitnych artystów, dawna arena krwawych walk gladiatorów oraz siedziba głów Kościoła katolickiego i potężnych cesarzy czeka na Ciebie pełna niezwykłych atrakcji i tajemnic!

Czytaj dalej

Torquay czyli ziemia obiecana - DE

Torquay czyli ziemia obiecana - DE

Postanowiłem dziś przybliżyć miejsce w którym mieszkam, bo denerwuje mnie gdy ludzie za Wielką Brytanię mają tylko Londyn. To jest nudne. Tak więc Torquay, a w zasadzie Torbay to malownicza część Wielkiej Brytania, która zwie się Angielską Riwierą.

To jest trochę na wyrost, choć istotnie jest tu co najmniej tak ładnie jak na Lazurowym Wybrzeżu.

Czytaj dalej

Toruń. Wisła przekroczyła stan alarmowy.

Toruń. Wisła przekroczyła stan alarmowy.

Prezydent Michał Zaleski ogłosił alarm przeciwpowodziowy. W środę rano woda w Wiśle przekroczyła poziom 650 cm. Prezydent miasta ogłosił już alarm.

Urzędnicy apelują do osób przebywających na terenach wzdłuż Wisły o zachowanie rozwagi i ostrożności.

Czytaj dalej

 

Agencja social media

Biuro wirtualne

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo