Polskie PRERIE

Kiedyś żyjące na wolności bizony sprawiały, że ziemia drżała, a tumany kurzu unosiły się wysoko. Obecnie są atrakcją dla turystów.

Trzy metry długości, 1100 kg wagi i prędkość 50 km/h już na kilka sekund po starcie. Wbrew pozorom nie jest to opis nowego modelu ciągnika rolniczego, ale bizona – zwierzęcia, którego niezliczone stada przemierzały niegdyś bezkresne równiny Ameryki Północnej.

Mimo swojej olbrzymiej siły fizycznej te majestatyczne zwierzęta stanęły na początku XIX wieku przed groźbą wyginięcia w wyniku niekontrolowanych odstrzałów, z których biali osadnicy uzbrojeni w broń palną urządzili sobie sport numer jeden. Obecnie w Stanach Zjednoczonych żyje około 20 tys. przedstawicieli tego gatunku. Nie trzeba jednak jechać aż za ocean, aby z bliska podziwiać „króla prerii”. Od 2000 r. te fascynujące zwierzęta stanowią główną atrakcję oddalonego o około 120 km od Krakowa Zespołu Pałacowego w Kurozwękach.

Zespół pałacowy dla miłośników zwierząt?

Historia Zamku w Kurozwękach, jak to w takich przypadkach bywa, jest niezwykle kręta i zagmatwana. Zanim Zespół Pałacowy uzyskał obecny kształt, ta monumentalna nieruchomość położona w dolinie rzeki Czarnej (kilka kilometrów od popularnego Zbiornika Zaporowego Chańcza) często zmieniała właścicieli i była wielokrotnie przebudowywana. Dzisiejszy blask to urokliwe miejsce zawdzięcza rodzinie Popielów, która na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia podjęła trud przywrócenia miejscu dawnej świetności.

Obecnie odrestaurowany Zespół Pałacowy stał się miejscem niemalże kultowym na mapie regionu, czego odzwierciedleniem są coraz większe tłumy odwiedzających go turystów. Nic dziwnego, tyle atrakcji w jednym miejscu to nie lada gratka dla miłośników zwierząt, architektury, dobrej kuchni i przede wszystkim dla dzieciaków, na które w Kurozwękach czeka mnóstwo nowych, ciekawych rzeczy do odkrycia. Liczące ponad 80 osobników stado bizonów, przechadzające się po wielu hektarach obfitych w trawę pastwisk, które okalają zamek, to nie jedyna atrakcja tego niezwykłego zakątka. Spragnieni kontaktu z przyrodą goście będą mieli okazję obejrzeć z bliska również wielbłąda, lamy, osła, bydło szkockie, dziki, kozę oraz strusie i niezwykle sympatyczną rodzinę świnek wietnamskich. Wszystkie zwierzęta znajdują się w mini ZOO zlokalizowanym na terenie posiadłości.

Dla tych, którym oglądanie zwierząt zza siatki nie wystarcza, organizatorzy przygotowali dodatkową atrakcję. Dzięki specjalnie przystosowanemu wozowi „SAFARI” można wraz z przewodnikiem wjechać w stado leniwie pasących się bizonów i zrobić niepowtarzalne zdjęcia tego rzadkiego gatunku.

Pałacowe atrakcje

Kiedy już wszystkie zwierzęta zostaną dokładnie obejrzane i sfotografowane, pora na zwiedzanie pałacu. Po wnętrzach oprowadza przewodnik, który zapoznaje turystów z historią budynku, zamieszkujących go rodów oraz z aktualnymi ciekawostkami. W pałacu zorganizowana została specjalna salka muzealna, w której obejrzeć można nieliczne zachowane pamiątki rodzinne oraz odkryte podczas remontu kompleksu eksponaty archeologiczne. Można tam również nabyć książki o Kurozwękach i okolicach, mapy, przewodniki i wiele pamiątek.

Bizon „na ząb”

Ci, którzy zamiast zwiedzać wolą oddawać się rozkoszom podniebienia, nie mogą lepiej trafić. Zespół Zamkowy w Kurozwękach pod względem wachlarza oferowanych usług gastronomicznych przygotowany jest do przyjęcia gości o niezwykle wyszukanych gustach kulinarnych. W przyzamkowej restauracji prawdziwym hitem ostatnich lat są potrawy z bizona serwowane na wiele niezwykłych sposobów.

Poszukującym niezwykłych doznań kulinarnych gorąco polecam indiańską pieczeń z bizona, chilli oraz „Buffalo Bill ozorek” – plasterki ozorka w sosie chrzanowym. Dla tych nieco bardziej przywiązanych do rodzimej kuchni, chętnych jednak do niewielkich eksperymentów, zachęcam do spróbowania wybornych pierogów „Texas”, reklamowanych jako połączenie polskiej tradycji z indiańskim smakiem.

Właściciele pałacu nie zapomnieli również o miłośnikach bardziej popularnych na świecie dań oraz pysznej kawy i wyszukanych deserów. Znajdująca się na pałacowych krużgankach pizzeria oraz położona w cieniu starych dębów kawiarnia dają przyjezdnym możliwość odpoczynku i nabrania sił przed podziwianiem kolejnych atrakcji.

W labiryncie imprez

Pisząc o kompleksie w Kurozwękach nie sposób nie wspomnieć o odbywających się tutaj imprezach i uroczystościach. Co roku organizowane są tutaj na ogromną skalę takie eventy, jak Dzień Dziecka, bal sylwestrowy i karnawałowy, turnieje siatkówki plażowej i od zeszłego roku Festiwal Chopinowski. Prawdziwą atrakcją od 2007 roku jest jednak największy w Polsce labirynt w kukurydzy, o łącznej powierzchni blisko 3,5 ha, czynny dla gości od lipca do października.

Wszyscy myślący o dłuższym wypoczynku w Kurozwękach mogą również zamieszkać w pokojach hotelowych znajdujących się w pałacu, wybrać się na przejażdżkę konną lub skorzystać z kortów tenisowych oraz boisk do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki.

Zarówno wstęp do kompleksu w Kurozwękach, jak i pozostałe atrakcje są płatne. Poniżej zamieszczam przykładowe ceny:

* bilet wstępu do kompleksu – 2 PLN ulgowy, 3 PLN normalny
* bilet na „bizon safari” – przejażdżkę wozem westernowym wśród bizonów – 4 PLN ulgowy, 5 PLN normalny
* zwiedzanie pałacu z przewodnikiem – 3 PLN ulgowy, 5 PLN normalny
* bilet na labirynt w kukurydzy – 3 PLN ulgowy,5 PLN normalny
* nocleg – od 45 PLN za dobę od osoby
* pierogi z bizona – 16 PLN
* bizonburger – 22 PLN
* bizon po burgundzku – 38 PLN
* naleśniki z serem – 6,5 PLN
* butelka wina – od 25 do 56 PLN
* pizza (średnia) – około 20 PLN
* lody karmelowe – 2 PLN za gałkę

WOJCIECH KUDER

Czarna Hańcza- doskonałe miejsce na wypoczynek

Czarna Hańcza- doskonałe miejsce na wypoczynek

Jeśli marzysz o aktywnym spędzeniu urlopu wraz z rodziną, to doskonałym rozwiązaniem będą spływy kajakowe. Czarna Hańcza to idealne miejsce, w którym zobaczysz piękne widoki, odpoczniesz od miejskiego zgiełku i spędzisz niezapomniane chwile z najbliższymi.

Czytaj dalej

Gdzie sokoły wróżą miłość…- Zamek w Łucku

Gdzie sokoły wróżą miłość…- Zamek w Łucku

ZAMEK ŁUCKI zwany także zamkiem LUBARTA stoi wewnątrz zakola doliny rzeki Styr, w najwyższym punkcie wzgórza, na którym założono miasto.

Czytaj dalej

Bojkowie i Łemkowie – kultury, o których warto pamiętać

Bojkowie i Łemkowie – kultury, o których warto pamiętać

Jeszcze nie tak dawno, zaledwie siedemdziesiąt lat temu, tereny dzisiejszego pogranicza polsko-słowackiego zamieszkane były przeważnie przez Bojków i Łemków – dwie grupy etnograficzne górali ruskich, które posiadały wspólne korzenie i wywodziły się z wołoskiej społeczności pasterskiej. Wiele pamiątek po tych społecznościach znajduje się w skansenach, a dzięki działaniom organizacji i instytucji dbających o tradycje, takich jak marka Carpathia, możemy dziś odkrywać ich ślady. Możliwość poznawania dawnych kultur i narodowości pozwala na uświadomienie sobie, jak kiedyś wyglądało życie, którego ślady, choć nieliczne, należy uznawać za ogromną wartość.

Czytaj dalej

Warszawa jako centrum biznesu i turystyki

Warszawa jako centrum biznesu i turystyki

Warszawa od lat przyciąga wielu podróżnych nie tylko ze względu na swoje liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne. Stolica naszego kraju jest również znanym centrum biznesu, w którym przeprowadzane są największe konferencje oraz szkolenia organizowane przez przedstawicieli polskich oraz międzynarodowych firm.

Czytaj dalej

Malta nie tylko dla bogobojnych

Malta nie tylko dla bogobojnych

Jest wiele wspaniałych miejsc na urlop za granicą, a jednym z nich okazuje się być Malta. Jest, to niewielki kraj niedaleko Sycylii położony na kilku wyspach. Można by powiedzieć, iż kraj ten przyciąga wyłącznie ludzi bogobojnych, gdyż nie brakuje tam kościołów, bazylik czy katedr. Jest ich tam ponad 360. Oczywiście prawdą jest, że Maltę odwiedzają wszyscy bez względu na wyznanie religijne. Mieszkańcy Malty, to osoby dające się niejednokrotnie poznać z jak najlepszej strony. Bardzo pomocni turystom, wyrozumiali i spokojni ludzie. Każdy może poczuć się tam jak u siebie, gdyż atmosfera jest naprawdę bardzo przyjemna. Wybrać się na Maltę, to także pewność skorzystania z wielu innych atrakcji. Bez wątpienia będzie to udany urlop.

Atrakcje dla każdego

Oprócz wcześniej wspominanych wielu miejsc sakralnych,jakie można zwiedzać turyści mają do dyspozycji szereg innych atrakcji. Przede wszystkim są to liczne miejsca do nurkowania, a pod wodą niezapomniany widok zatopionych wraków i nie tylko. Piękne plaże do wylegiwania zostaną w Waszej pamięci na zawsze. Panwie solne na Gozo, to miejsce gdzie miejscowi ludzie pozyskują sól z wody morskiej. Warto zwiedzić Valettę, stolicę Malty. Cudowne miasto z niesamowitym klimatem o każdej porze dnia i nocy. Cudowna architektura, ale także wiele muzeów, miejsc panoramicznych. Kolejnym miejscem wartym uwag jest Ghar Lapsi, czyli zatoczka. Generalnie nie ma tam nic więcej, aczkolwiek sama zatoka rob ogromne wrażenie. Poleca się również zwiedzenie Three City, a mianowicie są t trzy miasteczka Birgu, Senglea, oraz Cospicua, gdzie jest mnóstwo pięknych uliczek z oryginalnymi kamienicami. Wszystkiego nie sposób wymienić, a każdy indywidualnie może podejść do każdego dnia zwiedzania Malty. Można ponieść się wyłącznie turystyce pod kątem zwiedzania i uwieczniania wszystkich pięknych miejsc. Niemniej także korzystać z wypoczynku czynnego.

Malta i Gozo

Zwiedzając Maltę i Gozo każdy wybierze to, co najbardziej przypadnie mu do gustu. Warto jednak nadmienić, że kto odwiedził Maltę ten zaliczył owy wyjazd do udanego urlopu. W tym miejscu nie można czuć się źle. Malta jest malownicza, co ma wpływ na zachwyt pod kątem wizualnym, ale tez nie brakuje miejsc, które okazują się być interesujące w sensie historycznym. Z racji tego, że Malta nie jest aż tak odległym miejscem jeśli chodzi o Polskę warto zdecydować się na wakacje właśnie tam. Pośród miłych ludzi, pięknych widoków i mnóstwa atrakcji. Być może, a raczej na pewno to miejsce okaże się rajem dla nas i towarzyszących nam w urlopie osób.

Czytaj dalej

Przygoda zaczyna się kiedy wybieramy karty kredytowe

Przygoda zaczyna się kiedy wybieramy karty kredytowe

Płatności są częścią naszego życia, dlatego wprowadzanie nowych technologii w tej kwestii jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Jak wszystkim wiadomo jednym z nich są karty kredytowe, które zapewniają społeczeństwu wiele ułatwień związanych z przeprowadzaniem transakcji.

Czytaj dalej

Agencja social media

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo