Podróże vs znajomość języków obcych

Zarówno podróże, jak i naukę języków obcych, potrzeby w zakresie poznawania świata, zróżnicowanej kultury mieszkańców naszej planety są w XXI wieku dostępne dla każdego.

Nie mając odpowiednich funduszy na dalekie wyjazdy, możemy poznawać świat online. Również zdalnie możemy się uczyć języków, a właśnie po to by odkrywać uroki świata i jego mieszkańców, nie tylko w najbliższej okolicy. Jedną z barier jaka przeszkadza nam w podróżowaniu jest bariera językowa. Język polski co prawda mieści się w pierwszej trzydziestce języków świata, to mimo wszystko nie jest popularny i w zasadzie językiem polskim władają wyłącznie Polacy, niewielu obcokrajowców podejmuje trud nauki polskiego.

Tym samym chcąc zyskać kontakt ze światem, być na bieżąco należy rozwijać swoje kompetencje językowe ucząc się języków nie tylko europejskich ale światowych. Znając języki możemy być obywatelami świata. Przy możliwościach technicznych oraz coraz tańszych połączeniach lotniczych możemy podróżować szybko i komfortowo. Większości z nas podróże kojarzą się z rozrywką i wypoczynkiem, tymczasem w  świeci globalnej wioski podróże to także element biznesu, pracy zawodowej, która z dnia na dzień wykracza coraz bardziej poza rynek krajowy.

 

Każdy wyjazd, podróż jest ekscytująca, zwłaszcza gdy jedziemy w dane miejsce po raz pierwszy. Nieznane miejsca są pełne tajemniczości, dla wielu są wyzwaniem i budzą ogromną ciekawość. W czasach, kiedy praktycznie każde miejsce można zobaczyć z satelity online niewiele nas może zaskoczyć, mimo wszystko każda podróż poszerza nasza wiedzę o świecie, dostarcza mnóstwa nowych doświadczeń. Języki obce oraz podróże a ze sobą nierozerwalnie powiązane, bowiem wyjeżdżając uczymy się języków, poznajemy ludzi mówiących w rozmaitych jeżykach, dialektach i przeciwnie, by podróżować i czerpać z podróży jak najwięcej musimy znać języki, co najmniej na poziomie elementarnym. Wielu z nas marzy o dalekich podróżach, zwiedzaniu świata, wypoczynku nad ciepłym morzem czy w  wysokich górach, odwiedzeniu metropolii światowych czy też skryciu się gdzieś z dala od cywilizacji. Znajomość języka angielskiego który stał się w pewnym sensie językiem uniwersalnym, znanym na całym świecie ułatwia podróżowanie bez stresu, bardziej świadome, dodaje pewności siebie, jednakże wbrew pozorom jakie rodzi internet nie wszędzie porozumiemy się po angielsku. Co prawda angielskim włada 1755 mln ludzi to tuż za nim znajduje się chiński, arabski oraz hiszpański. W wielu regionach świata język angielski nie jest znany również jako język drugi. Niemiecki jest wciąż popularny w Europie zachodzniej i traktowany jako język biznesu i polityki w UE. Jeśli niemiecki jest Tobie potrzebny to korepetycje z niemieckiego w Poznaniu możesz spróbować w Preply.

 

Władanie co najmniej jednym z jeżyków najpopularniejszych na świecie poprawia nasza sytuacje jako podróżnika. Im więcej znamy języków, zwłaszcza tych popularnych, jak i języków miejsca do którego siew wybieramy tym możemy czuć się pewniejsi, jak i bardzie bezpieczni. Brak umiejętności porozumienia się i zrozumienia podstawowych informacji, komunikatów w podróży znacznie utrudnia podróż nie tylko pod względem logistycznym. Znajomość języka nie musi być biegła aby poradzić sobie w sytuacjach życia codziennego. Co prawda internet oraz liczne aplikacje i translatory pomagają nam w tłumaczeniu podręcznym, jednak nie są to idealne rozwiązania. Już na etapie planowania wyjazdu czy to na studia, czy w delegacje, na urlop, wakacje warto znać język obcy, dzięki któremu możemy zgromadzić wiedzę o danym miejscu, jego zwyczajach lokalnych, cenach usług, możliwościach zwiedzania, rozrywki itd. Będąc już na miejscu również przydaje się znajomość języka chociażby po to by zapytać o najbliższy hotel, czy kupić gazetę, nie mówiąc o zawieraniu znajomości, zaprzyjaźnieniu się czy negocjacjach handlowych, które  w niektórych rejonach kraju są wręcz obowiązkiem i narodową tradycją. Najczęściej języka obcego używamy w podróży na lotnisku, dworcu, przystanku itp. a także w hotelu, muzeum, barze. Zorganizowane wczasy i wycieczki z przewodnikiem nie rzadko minimalizują konieczność używania języków obcych zapewniając polskich rezydentów i opiekę, a nawet tłumaczy. Rosnąca popularność wyjazdów we własnym zakresie o charakterze podróżniczym i odkrywczym wzmaga potrzebę komunikacji i znajomości języka zarazem. Wiele osób poza językiem angielskim, który jest absolutna podstawą w międzynarodowym środowisku online i nie tylko uczy się także innych języków obcych, równie popularnych jak i rzadkich. Dużym zainteresowaniem cieszy się hiszpański, głównie za sprawą egzotycznych podróży tak na Półwysep Iberyjski jak i do odległego Meksyku czy na Kubę. Na znaczeniu przybiera jeżyk arabski, którego uczymy się najczęściej z ciekawości lub z uwagi na interesy w biznesie. Podobnie z powodu handlu i współpracy międzynarodowej podejmujemy się nauki chińskiego.

 

Komunikacja  w językach narodowych nie jest łatwa, jednak z punktu widzenia psychologii popłaca. Dostrzec ten fenomen można będąc chociażby przejazdem za granicą. Gdy odezwiemy się do sprzedawcy, czy recepcjonisty w jego języku ojczystym zyskujemy na przychylności i hojności. Każdemu jest miło, gdy obcokrajowiec mówi w jego języku ojczystym. Nie jest istotne czy mówimy poprawnie, składnie, często liczą się chęci. Nota bene poprzez osłuchanie się i używanie języka bez kursów, podręczników i lekcji z korepetytorem możemy skutecznie przyswoić podstawy każdego języka. Poprzez codzienne opatrzenie się ze słówkami, osłuchanie ze zwrotami językowymi w sposób nie rzadko kompletnie nieświadomy uczymy się języka obcego. Przy odrobinie wysiłku z naszej strony poprzez aktywne czerpanie wiedzy możemy nauczyć się języka od podstaw poprzez jego nabywania na wzór dzieci wychowywanych w rodzinach wielojęzycznych. Już w kilka tygodni przebywania w naturalnym środowisku języka możemy nauczyć się tyle, co na rocznym kursie językowym w kraju. Doceniają to dobrodziejstwo ci, którzy decydują się na wyjazd na obóz językowy korzystając z tak zwanego zanurzenia się w języku.

 

Poprzez rozmowy z mieszkańcami, przebywanie w danym miejscu i korzystanie z życia, codzienne rozmowy, znajomości, poznawanie kultury, tradycji, zabytków uczyć się można znacznie szybciej i skuteczniej. Wartością dodaną są niezapomniane wspomnienia, zwykle pozytywne, dzięki którym to co nauczyliśmy się w trakcie pobytu zapamiętujemy nie na czas egzaminu ale na znacznie dłużej. Warto pamiętać iż znajomości międzynarodowe korzystając z internetu możemy pielęgnować również po powrocie do domu, co może wspomóc nasz kontakt z językiem obcym nie tylko w podróży ale i w kraju - podaje Preply

 

Pewną podróżą jest również emigracja zarobkowa, wyjazd na studia. Mimo iż pobyty te liczone nie są w dniach ani tygodniach a częściej miesiącach, nawet latach to są to okresy życia pełne wyzwań, pokonywania własnych słabości i nauki. Znając języki stajemy się bardziej otwarci na świat, zyskujemy nie tylko możliwość komunikacji i konwersacji na każdy temat ze zacznie szerszym gronem dyskutantów niżeli Polacy, ale także zyskujemy dostęp do wiedzy. Nie musimy czekać na tłumaczenie nowości, bowiem możemy zapoznać się z treścią publikacji, komunikatów w oryginale. Co więcej badania naukowe dowodzą iż osoby znające wiele języków obcych i wciąż uczące się jezyków są bardziej kreatywne, odważne czy to w życiu zawodowym czy też prywatnym.

 

Autor: Preply

Chęciny koło Kielc w jeden dzień

Chęciny koło Kielc w jeden dzień

Zamek w Chęcinach
Kamienny zamek powstał prawdopodobnie pod koniec XIII wieku na jednym z najwyższych wzniesień w Chęcinach. Na przestrzeni lat pełnił on wiele ciekawych funkcji. Był m.in. siedzibą ważnych osobistości, skarbcem, więzieniem i rezydencją królewskich wdów.

Czytaj dalej

Wakacyjny Eko Maraton w Centrum Handlowym FERIO!

Wakacyjny Eko Maraton w Centrum Handlowym FERIO!

Nasza planeta dba o nas, więc i my dbajmy o naszą planetę. Przyprowadź dzieci 27 i 28 sierpnia do Centrum Handlowego Ferio w Koninie, a razem weźmiecie udział w niezwykłym Eko - Maratonie.

Dla dzieci, młodzieży i całych rodzin przygotowaliśmy liczne ekologiczne konkursy, pokazy a także targi książki używanej.

Czytaj dalej

Migawki z „Wyspy” Mariusza Przybylskiego.

Migawki z „Wyspy” Mariusza Przybylskiego.

Mariusz Przybylski tworzy z sezonu na sezon coraz fajniej – twierdzi znany stylista Tomasz Jacyków. Można się było o tym przekonać podczas pokazów najnowszej kolekcji.

Katarzyna i Cezary Żakowie drugi raz wybrali się, aby oglądać kolekcję Mariusza Przybylskiego.
- Uwielbiam Mariusza Przybylskiego za niezwykłą klasę. Krawiectwo dopracowane w każdym detalu – chwali projektanta Katarzyna Żak.

Czytaj dalej

Prezydent: Tupolew Tu-154M będzie latał

Prezydent: Tupolew Tu-154M będzie latał

Wyremontowany Tu-154M będzie wykorzystywany - zapewnił prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że jest to rozwiązanie do czasu, kiedy Polska zainwestuje w nową flotę dla najważniejszych osób w państwie.

Czytaj dalej

Szczecin - miasto atrakcyjne turystycznie

Szczecin - miasto atrakcyjne turystycznie

Jednym z często odwiedzanych przez turystów z całego świata miastem jest Szczecin. Owo miasto bardzo często nazywane jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Co więcej niektórzy nazywają Szczecin oknem na świat, co ma związek z  krzyżowaniem się ważnych tras tranzytowych Europy. Nie brakuje tutaj zabytków o wspaniałej architekturze, jak także mnóstwem zieleni.

Czytaj dalej

Kupuj tam gdzie pewnie

Kupuj tam gdzie pewnie

Potrzeba zawierania transakcji typu kupno-sprzedaż znana jest wszystkim nie od dziś. Każdego dnia mnóstwo ludzi szuka osób, które są w posiadaniu przedmiotów, jakie ich interesują i odwrotnie, czyli kupców którzy reflektowali by na dane towary.

Czytaj dalej

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo