Carsharing – świetna alternatywa dla prywatnego samochodu
Carsharing w Polsce
W wielu krajach, m.in. w Niemczech, Niderlandach czy Francji, carsharing z powodzeniem funkcjonuje od dekad. Polega on na udostępnianiu przez usługodawców samochodu na minuty lub auta na doby. Łódź jest jednym z polskich miast, gdzie można korzystać ze współdzielonych pojazdów. Po raz pierwszy zostały one udostępnione w Krakowie w 2016 r., po czym w tempie niemalże ekspresowym zaczęli się pojawiać nowi operatorzy, np. PANEK S.A., proponujący wiele innowacyjnych rozwiązań.
Carsharing – na czym to polega?
Kluczową ideą przyświecającą firmom świadczącym usługi z zakresu carsharingu jest możliwość użytkowania jednego samochodu przez jak największą liczbę kierowców. Zasady są bardzo proste. Klient (koniecznie posiadający ważne prawo jazdy) musi pobrać na smartfona ze strony operatora specjalną aplikację służącą do obsługi samochodu oraz lokalizowania gotowych do jazdy aut. Pojazdy odbiera się i zostawia w strefach wyznaczonych przez danego operatora. Opłata naliczana jest po zakończeniu usługi, a jej wysokość zależy od liczby pokonanych kilometrów i czasu trwania jazdy.
Auto współdzielone zamiast prywatnego samochodu?
Wypożyczenie współdzielonego samochodu w wielu sytuacjach jest dobrą alternatywą dla prywatnego auta, np. gdy przebywa ono w serwisie lub kiedy kierowca musi pokonać krótki dystans. Z omawianej usługi chętnie korzystają też biznesmeni, którzy muszą sprawnie przemieszczać się po mieście pomiędzy kolejnymi spotkaniami. Niemalże połowa Polaków deklaruje gotowość do zamiany własnego samochodu na współdzielony, co ma ogromne znaczenie z ekonomicznego oraz ekologicznego punktu widzenia. Należy w tym miejscu przypomnieć, że na razie firmy carsharingowe działają w największych miastach, niemniej powoli zaczynają uruchamiać punkty również w mniejszych ośrodkach.