Większość polaków za zmianami w kompetencjach prezydenta i rządu

55 proc. respondentów uważa, że w konstytucji należy wprowadzić zmiany w podziale kompetencji i uprawnień między prezydentem a rządem - wynika z sondażu CBOS.

Przeciwko tego rodzaju zmianom opowiedziało się łącznie 22 proc. badanych.

Wśród zwolenników zmian 20 proc. uważa, że "zdecydowanie" należy ich dokonać, 35 proc. uważa, że "raczej" trzeba to zrobić. Natomiast spośród przeciwników zmian 5 proc. uważa, że "zdecydowanie" nie należy ich wprowadzać, a 17 proc, że "raczej nie". Zdania w tej kwestii nie wyraziło 23 proc.

Zdaniem 62 proc. badanych, którzy opowiadają się za zmianami w konstytucyjnym podziale kompetencji między dwoma ośrodkami władzy wykonawczej, więcej uprawnień niż dotychczas powinien mieć rząd; w opinii 32 proc. powinny zwiększyć się uprawnienia prezydenta, 6 proc. nie wyraziło opinii w tej kwestii.

Natomiast wśród wszystkich uczestników sondażu 34 proc. badanych oceniło, że powinny zwiększyć się uprawnienia i kompetencje rządu, 17 proc. że prezydenta, 3 proc. nie wyraziło opinii, a 45 proc. stwierdziło, że nie należy wprowadzać zmian w zakresie kompetencji obu ośrodków władzy wykonawczej.

Za systemem parlamentarno-gabinetowym, w którym władzę wykonawczą sprawuje głównie rząd opowiedziało się 35 proc. respondentów. W opinii 34 proc. w Polsce powinien obowiązywać system mieszany, w którym władzę wykonawczą sprawuje zarówno prezydent, jak i rząd. Zwolennicy systemu prezydenckiego, w którym władzę wykonawczą sprawuje głównie prezydent to 16 proc. ankietowanych; 15 proc. badanych nie wyraziło opinii.

W stosunku do poprzedniego sondażu CBOS, z września 2008 r., w którym pytano o kwestię zmian w podziale kompetencji między prezydentem i rządem, opinie niewiele się zmieniły.

Grupa osób uważających, że powinno dojść do zmian w konstytucji w tym zakresie zmniejszyła się o 3 punkty proc. (z 58 proc. w 2008r. ), przeciwników zmian jest więcej o 2 punkty proc. (w 2008 r. - 20 proc.), liczba niezdecydowanych wzrosła o 1 punkt proc. (z 22 proc. w 2008).

W porównaniu do badania z 2008 r. wśród osób opowiadających się za zmianami w zakresie podziału kompetencji i uprawnień obu ośrodków władzy wykonawczej, grupa zwolenników zwiększenia kompetencji i uprawnień rządu zmniejszyła się o 3 punkty proc. (z 65 proc. w 2008), opowiadających się za zwiększeniem kompetencji i uprawnień prezydenta jest więcej o 2 punkty proc. (w 2008 r. - 30 proc.), a grupa niezdecydowanych zwiększyła się o 1 punkt proc. (z 5 proc. w 2008r).

W stosunku do sondażu z 2008 r. liczba osób opowiadających się za systemem mieszanym zmniejszyła się o 7 punktów proc. (z 41 proc. w 2008), zwolenników systemu parlamentarno-gabinetowego jest o 3 punkty proc. więcej (w 2008 r. 32 proc.), natomiast grupa respondentów popierających system prezydencki wzrosła o 3 punkty proc. (z 13 proc. w 2008); niezdecydowanych jest o 2 punkty proc. więcej.

Poparcie dla zmian w konstytucji w zakresie uprawnień i kompetencji prezydenta i rządu wyraża większość ankietowanych należących do elektoratów: PO (66 proc.), PSL (63 proc.), SLD (55 proc.), oraz mniej niż połowa zwolenników PiS (45 proc.) - przy czym CBOS zwraca uwagę, że opinie zwolenników PSL i SLD należy uznać za przybliżone ze względu na niewielką ich liczebność w badanej próbie. Przeciwnych tego rodzaju zmianom w konstytucji jest 19 proc. zwolenników PO, 29 proc. - PSL, 31 proc. - SLD, 40 proc. - PiS.

Wśród zwolenników PiS 26 proc. uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć prezydent, 14 proc. uważa, że rząd, 4 proc. nie ma zdania, a 56 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

22 proc. zwolenników PSL uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć prezydent, 38 proc., że rząd, 4 proc. nie ma zdania, a 36 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

Spośród elektoratu PO 10 proc. opowiada się za zwiększeniem uprawnień i kompetencji prezydenta, 54 proc. uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć rząd, 2 proc. nie ma zdania, a 34 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

12 proc. respondentów należących do zwolenników SLD uważa, że więcej niż dotychczas kompetencji i uprawnień powinien mieć prezydent, 42 że rząd, 1 proc. nie ma zdania, a 45 proc. nie wyraziło poparcia dla zmian w zakresie podziału kompetencji między prezydentem a rządem.

Wśród ankietowanych zwolenników PiS, najwięcej jest zwolenników sytemu mieszanego (42 proc.), za system prezydenckim opowiedziało się 27 proc., a 20 proc. za systemem parlamentarno-gabinetowym.

48 proc. badanych należących do elektoratu PSL popiera system parlamentarno-gabinetowy, 26 proc. system mieszany, a 15 proc. - prezydencki. Spośród deklarujących poparcie dla SLD najwięcej - 63 proc. popiera system parlamentarno-gabinetowy, 26 proc. system mieszany, a 9 proc. prezydencki.

Wśród zwolenników PO, 56 proc. ankietowanych opowiada się za systemem parlamentarno-gabinetowym, 30 proc. popiera system mieszany, a 8 proc. - prezydencki.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 marca 2010 na liczącej 995 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

WIĘCEJ NA: PAP

Uśmiechu, a raczej jego braku - DE

Chciałbym się dziś czymś pochwalić na początek – dziś mija dwa tygodnie od rozpoczęcia dziennika – a jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to za dwa tygodnie, pod koniec miesiąca będę miał już w sobie wytworzony nowy nałóg.

Nałóg słuszny, powiem więcej – jedynie słuszny. Nałóg codziennego pisania.

Czytaj dalej

Malta nie tylko dla bogobojnych

Malta nie tylko dla bogobojnych

Jest wiele wspaniałych miejsc na urlop za granicą, a jednym z nich okazuje się być Malta. Jest, to niewielki kraj niedaleko Sycylii położony na kilku wyspach. Można by powiedzieć, iż kraj ten przyciąga wyłącznie ludzi bogobojnych, gdyż nie brakuje tam kościołów, bazylik czy katedr. Jest ich tam ponad 360. Oczywiście prawdą jest, że Maltę odwiedzają wszyscy bez względu na wyznanie religijne. Mieszkańcy Malty, to osoby dające się niejednokrotnie poznać z jak najlepszej strony. Bardzo pomocni turystom, wyrozumiali i spokojni ludzie. Każdy może poczuć się tam jak u siebie, gdyż atmosfera jest naprawdę bardzo przyjemna. Wybrać się na Maltę, to także pewność skorzystania z wielu innych atrakcji. Bez wątpienia będzie to udany urlop.

Atrakcje dla każdego

Oprócz wcześniej wspominanych wielu miejsc sakralnych,jakie można zwiedzać turyści mają do dyspozycji szereg innych atrakcji. Przede wszystkim są to liczne miejsca do nurkowania, a pod wodą niezapomniany widok zatopionych wraków i nie tylko. Piękne plaże do wylegiwania zostaną w Waszej pamięci na zawsze. Panwie solne na Gozo, to miejsce gdzie miejscowi ludzie pozyskują sól z wody morskiej. Warto zwiedzić Valettę, stolicę Malty. Cudowne miasto z niesamowitym klimatem o każdej porze dnia i nocy. Cudowna architektura, ale także wiele muzeów, miejsc panoramicznych. Kolejnym miejscem wartym uwag jest Ghar Lapsi, czyli zatoczka. Generalnie nie ma tam nic więcej, aczkolwiek sama zatoka rob ogromne wrażenie. Poleca się również zwiedzenie Three City, a mianowicie są t trzy miasteczka Birgu, Senglea, oraz Cospicua, gdzie jest mnóstwo pięknych uliczek z oryginalnymi kamienicami. Wszystkiego nie sposób wymienić, a każdy indywidualnie może podejść do każdego dnia zwiedzania Malty. Można ponieść się wyłącznie turystyce pod kątem zwiedzania i uwieczniania wszystkich pięknych miejsc. Niemniej także korzystać z wypoczynku czynnego.

Malta i Gozo

Zwiedzając Maltę i Gozo każdy wybierze to, co najbardziej przypadnie mu do gustu. Warto jednak nadmienić, że kto odwiedził Maltę ten zaliczył owy wyjazd do udanego urlopu. W tym miejscu nie można czuć się źle. Malta jest malownicza, co ma wpływ na zachwyt pod kątem wizualnym, ale tez nie brakuje miejsc, które okazują się być interesujące w sensie historycznym. Z racji tego, że Malta nie jest aż tak odległym miejscem jeśli chodzi o Polskę warto zdecydować się na wakacje właśnie tam. Pośród miłych ludzi, pięknych widoków i mnóstwa atrakcji. Być może, a raczej na pewno to miejsce okaże się rajem dla nas i towarzyszących nam w urlopie osób.

Czytaj dalej

Agroturystyka w Polsce

Agroturystyka w Polsce

Agroturystyka jest coraz popularniejszą formą wypoczynku, z uwagi na atrakcyjność tej formy wypoczynku. Do zwiększenia zainteresowania przyczynia się fakt, że agroturystyka jest także coraz ważniejszym źródłem dochodów, jakie mieszkańcy obszarów rolniczych mogą pozyskiwać.

Czytaj dalej

Agnieszka Radwańska w wyborniej formie

Agnieszka Radwańska w wyborniej formie

W rozgrywkach czeskiej ligi tenisowej Agnieszka Radwańska odnosi wspaniałe rezultaty, w wielkim finale pokonując Renatę Voracovą 6:0, 6:1. Forma przed Australian Open wygląda bardzo obiecująco.

Czytaj dalej

Szkoły i przedszkola jak przekonać dzieci do dezynfekcji rąk?

Szkoły i przedszkola jak przekonać dzieci do dezynfekcji rąk?

Mimo, że wciąż w naszym kraju każdego dnia stwierdza się kilkaset nowych przypadków zarażenia wirusem SARC-Cov-19, nasz rząd luzując obostrzenia reżimu sanitarnego planuje ponowne wprowadzenie dzieci i młodzieży do placówek szkolnych i wychowawczych. Z jednej strony trzeba wrócić do normalności, której jednym z objawów jest powrót nauki do szkół. Jest jednak jeden problem. Jak utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa w placówkach wychowawczych i przedszkolnych Dzieci i młodzież jest z reguły mało co przykłada wagi do utrzymania nakazanych odległości, a co dopiero do utrzymania rąk w należytej czystości nawet w czasach pandemii. Jak więc przekonać ich do dezynfekowania rąk?

Czytaj dalej

Dramat w Bogatyni - miasto pod wodą

Dramat w Bogatyni - miasto pod wodą

Bogatynia została całkowicie odcięta od świata przez wodę z rzeki Miedzianka. Po ulewie zalane są 3/4 miasta - poinformował burmistrz Andrzej Grzmielewicz. Nie ma prądu i bieżącej wody. W rejon powodzi przybył minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller.

Czytaj dalej

Agencja social media

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Więcej informacji tutaj . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych - RODO. Tutaj znajdziesz treść naszej nowej polityki a tutaj więcej informacji o Rodo